Zbadaj się- dowiedz się więcej o endoskopii

akości niż endoskopy światłowodowe 2.3, ale stosuje się je głównie w laparoskopach i artroskopach.Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/EndoskopiaEndoskopia Badania endoskopowe, encyklopedyczna definicjaAktualnie wykonuje się bada

Zbadaj się- dowiedz się więcej o endoskopii

Endoskopia Historia- cytat z Wikipedii

Obecnie używane są również sztywne endoskopy (rigid endoscopes), które w kanale zawierają serie soczewek. Dają one obraz znacznie lepszej jakości niż endoskopy światłowodowe 2.3, ale stosuje się je głównie w laparoskopach i artroskopach.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Endoskopia


Endoskopia Badania endoskopowe, encyklopedyczna definicja

Aktualnie wykonuje się badanie bronchoskopowe przy użyciu giętkiego wziernika ? fiberoskopu, a badanie takie nazywa się bronchofiberoskopią.

Pierwszy opis badania bronchoskopowego przy pomocy sztywnej rurki podał w 1897 Gustav Killian, a badanie z użyciem giętkiego bronchofiberoskopu zostało po raz pierwszy wykonane w 1967 przez Ikedę w Japonii.

Badanie wykonuje się u chorego leżącego na plecach lub w pozycji siedzącej. Obowiązuje wykonanie znieczulenia miejscowego łuków podniebiennych, tylnej ściany gardła, krtani i dróg oddechowych poniżej krtani roztworem lignokainy. Dodatkowo stosuje się także tak zwaną płytką sedację podając badanemu dożylnie fentanyl lub midazolam.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Endoskopia


Sonda kalibru minimalnie większego od wkładu

W trakcie badania monitoruje się saturację (pulsoksymetria) i w przypadkach spadków saturacji dodatkowo podaje się tlen. W trakcie badania bronchoskopowego musi być zapewniony sprzęt do resuscytacji.

Do obejrzenia jamy nosowo-gardłowej używa się także fiberoskopu. Badanie zaś, pozwalające na obejrzenie migdałów, języczka, jamy nosowej i gardłowej, nazywane jest fiberoskopią. Do jego wykonania nie jest potrzebne znieczulenie, gdyż jest bezbolesne i proste. Sonda, kalibru minimalnie większego od wkładu do długopisu, wprowadzana jest przez nos.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Endoskopia