BHP przy ploterach frezujących
Uwaga! To bardzo ważne. Frezarka, blok, odciąg... wszystko bardzo dobrze, ale nie zapominajmy w tym wszystkim o człowieku i jego bezpieczeństwie. Jest parę rzeczy na które koniecznie trzeba zwrócić uwagę, jeśli chcemy zachować wszystkie palce.
Najważniejszą rzeczą są ochraniacze - na oczy, uszy, stopy i palce. Czyli okulary ochronne, nauszniki wygłuszające hałas, buty robocze z metalowymi noskami i grube rękawice. Mając to na sobie, jesteśmy w stanie przetrwać nieuniknione wypadki i ciągły hałas pracującej frezarki.
Ponadto, ważnym jest aby kontrolować to co i jak się robi. Gdy maszyna zatnie się na kawałku metalu, nie wyciągamy go gołymi rękami. Przy każdej awarii maszyny, przerywamy jej działanie. Gdy usterka dotyczy jej wewnętrznych mechanizmów, ponad to wyłączamy ją i odłączamy od zasilania. Miejmy to zawsze na uwadze, nasze kończyny niestety nie odrastają a model można wykonać ponownie.
Sterowanie komputerowe frezarek i obrabiarek
Frezarki i obrabiarki to urządzenia wykorzystywane w wielu dziedzinach przemysłu. Maszyny te umożliwiają obróbkę materiałów różnego rodzaju, a wiec metalu, drewna, czy tworzywa sztucznego. Ze względu na uniwersalne możliwości wykorzystywane są one zarówno w niewielkich warsztatach naprawczych, jak też i dużych zakładach produkcyjnych. Te ostatnie wymagają jednak urządzeń specjalistycznych, dzięki którym można w krótkim czasie wytworzyć wiele elementów o idealnie takich samych wymiarach. Dlatego też duże przedsiębiorstwa produkcyjne korzystają z obrabiarek i frezarek sterownych komputerowo. Dzięki nim możliwe jest zaprogramowanie poszczególnych etapów wytwarzania i oczywiście ich kontrola za pomocą specjalnego wyświetlacza cyfrowego.
Obrabiarka - z Wikipedii:
Obrabiarka ? maszyna do mechanicznej obróbki przedmiotów w celu nadania im określonych kształtów, wymiarów i chropowatości powierzchni. Obróbka realizowana jest za pomocą narzędzi.
Układ konstrukcyjny obrabiarki
W obrabiarkach rozróżniamy następujące grupy zespołów:
zespół napędowy
zespoły ruchów roboczych
zespoły ruchów posuwowych i pomocniczych
zespoły zamocowania narzędzi i części obrabianych
korpusy, podstawy, prowadnicy itp
układy sterowania
układy chłodzenia
zespoły odwiórowania
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Obrabiarka