O geodetach - krótko i treściwie

ie ukształtowana forma terenu), będący przedmiotem pomiaru w pracach geodezyjnych podczas wykonywania pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych. Pomiar szczegółów sytuacyjnych wykonywany jest w oparciu o poziomą i wysokościową osn

O geodetach - krótko i treściwie

Szczegół sytuacyjny, cytat z Wikipedii

Szczegół sytuacyjny lub szczegół terenowy ? w geodezji w Polsce każdy element terenu (powierzchni Ziemi), budowlany lub naturalny (również sztucznie ukształtowana forma terenu), będący przedmiotem pomiaru w pracach geodezyjnych podczas wykonywania pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych.

Pomiar szczegółów sytuacyjnych wykonywany jest w oparciu o poziomą i wysokościową osnowę geodezyjną.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Szczegół_sytuacyjny


Czym jest linia geodezyjna?

Linia geodezyjna (krótko nazywana geodezyjną) ? krzywa w przestrzeni metrycznej (ściślej: w G-przestrzeni), stanowiąca najkrótszą drogę pomiędzy dwoma punktami dostatecznie bliskimi1. Równoważnie geodezyjne definiuje się jako krzywe o zerowej krzywiznie geodezyjnej. Dla przestrzeni euklidesowej geodezyjne są zwykłymi prostymi.

...

W ogólnym przypadku rozmaitości riemannowskich własności geometryczne mogące zmieniać się nawet przy niewielkim przemieszczeniu z jednego punktu do innego. Linia geodezyjna jest zdefiniowana jako krzywa dla której krzywizna geodezyjna w każdym jej punkcie jest równa zeru.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Linia_geodezyjna


Miernictwo w Wikipedii

Miernictwo ? historyczna, obecnie zanikająca nazwa, odnosząca się do geodezji niższej ? nauki zajmującej się wszelkimi rodzaju pomiarami lądowymi. Zwykle w geodezji jest to dział dotyczący pomiarów, przy których nie jest wymagane uwzględnianie kulistości Ziemi.

Polska jest jednym z nielicznych krajów, w których słowa geodezja używa się do określenia dziedziny wiedzy i techniki związanej z pomiarami małych powierzchni (geodezja szczegółowa). W większości krajów Europy zachodniej termin geodezja zarezerwowany jest wyłącznie dla nauki zajmującej się pomiarami dużych obszarów i całej Ziemi. Zadania zarezerwowane dla geodezji szczegółowej określane są tam mianem miernictwa

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Miernictwo